Tagesschau

0
1651

Almanca haberleri Almanya’dan yayın yapan Alman bir haber merkezinden yazılı, sesli ve görüntülü olarak izlemek için Tagesschau uygulamasını kullanmalısınız

Almanca okuma ve dinleme becerilerinizi geliştirmek istiyorsunuz. Almanca kitaplar okudunuz. Almanca şarkılar dinlediniz. İnternet üzerinden Almanca web sitelerini ziyaret ediyor, Almanca makaleler okuyor ya da Almanca podcastler dinliyorsunuz. Ancak bu kaynaklardaki dil kullanımı ve içerik sizi hedeflemiyor olabilir. Ders kitaplarındaki içerikler elden geldiğince güncel tutulmaya calışılıyor. Peki güncel ve kurallarına uygun bir dil kullanımı ile ilginizi çekebilecek içeriğe sahip başka ne olabilir? Tabii ki Almanca haberler. Almanca haber denilince akla ilk gelen kanallardan birisi de ARD ve ARD’nin geliştirdiği Tagesschau adlı mobil uygulama.

Bu uygulama bana ne kazandıracak?

Tagesschau uygulamasının Almanca okuma ve dinleme becerilerinizi geliştirmenize yardım edebilecek üç özelligi var. Haber videolarını izleyebilmeniz, haberleri metin olarak okuyabilmeniz ve etkileşimli uygulamaları kullanabilmeniz.

3haber videolarını izleyerek dinleme alıştırması yapabileceksiniz

Tagesschau kanalında yayınlanan güncel haberleri uygulama yardımı ile istediğiniz zaman izleyebilirsiniz. İster video galerisinden izlemek istediğiniz videoyu seçin isterseniz LiveStream olarak kanalı canlı izleyin.

2haberleri metin olarak okuyarak okuma becerinizi geliştirebileceksiniz

Tagesschau bir televizyon kanalı olmasına rağmen mobil uygulama arayüzü ile haberleri basılı bir gazete gibi makale şeklinde gösteriyor. Kısacası çeşitli konularda onlarca güncel makaleyi okuyarak bu konuda tecrübe kazanabilirsiniz.

1makaleleri sesli olarak dinleyerek duysal anlama beceririnizi geliştirebilirsiniz

Uygulama okuduğunuz haberlerin çoğunu sesli olarak da dinlemenize olanak vererek kelimelerin telaffuzlarını öğrenmeniz açısından büyük önem taşıyor. Özellikle yolda giderken yazılı ve görüntülü haberleri izleyemeyebilirsiniz ancak kulaklığınız yardımı ile haberleri sesli olarak rahatça dinleyebilirsiniz.

Özet

Okuduğunuz her Almanca yazıyı ve duyduğunuz her Almanca kelimeyi anlamak istiyorsunuz. Bunun okuma ve dinleme pratiği ile gerçeklestirilebileceğinin farkındasınız. Ögrendiğiniz konularla ve hedeflerinizle alakalğ, yazılı, görüntülü ve sesli olarak tüketebileceğiniz güncel ve dil kullanımına özen gösteren kaynaklar arıyorsunuz. Video galerisi, canlı yayın özelliği, yazılı ve sesli makaleler ile bu hedefinize ulaşabilirsiniz. Deutsche Welle uygulamasi yardımı ile Almanca öğrenmek isteyen bir yabancı olarak size özel olarak hazırlanmis haberleri takip ettiğiniz gibi Tagesschau uygulaması ile de Almanya’da yaşayan bir kişiymiş gibi haberleri takip edebilirsiniz.

Özellikle TestDaF, DSH ya da benzeri sınavlara girecek olan öğrenciler ellerinden geldiğince Almanca makale okumalı, ve güncel olaylarla ilgili haberleri dinlemeli.

TEILEN
Önceki İçerikVokabeltrainer
Sonraki İçerikDas Wort Des Tages
TestDaF sinavini basariyla gecerek Almanya'da Makina Mühendisligi lisans ögrenimi gördü. Almanca.com'da Ticari iliskiler bölümü genel editörü.

CEVAP VER