IMDB Top 250 listesindeki en yüksek puanli 4 Alman Filmi

0
1259

Popüler Alman filmleri cogu kisi tarafindan bilinmese de dünya capinda önemli ödüller kazanmislardir. Bu listede dünyanin bircok yerinden ödüller alan ve uluslararasi basarilara imza atmis Almanca filmleri sizler icin siraliyorum. Ayrica istediginiz filmin resmine tiklayarak bu filme ait fragmani da izleyebilirsiniz.

1Das Leben der Anderen (2006)

IMDB Puani: 8.5

Konu: 1984 yılının Doğu Almanya’sında geçen, politik gerilim filmidir. Ülkenin güçlü gizli polis örgütü Stasi’nin yetenekli istihbarat elemanı Yüzbaşı Gerd Wiesler’in (Ulrich Mühe) rejim karşıtı olabilecekleri düşünülen bir sanatçı çifti gizlice dinleyip takip ederken yavaş yavaş yaptığı işten pişmanlık duyması anlatılmaktadır.

Ödüller: Oscar ödüllerinde En İyi Yabancı Film Akademi Ödülü’nü ve aynı dalda BAFTA, Bodil ve César Ödülleri’ni kazandı. Bunlardan başka çeşitli yarışma ve festivallerde filme 58 ödül daha verildi. “Başkalarının Hayatı” IMDb’nin en iyi 250 Film listesinde bulunmakta ve sıralamada üst sıralarda yer almaktadır.

2Das Boot (1981)

IMDB Puani: 8.3

II. Dünya Savaşı’nda U-96 adlı tip 7 sınıfı Alman U-boot mürettebatın konu alan epik savaş filmi.

3M (1931)

IMDB Puani: 8.3

1931 Almanya yapımı psikolojik gerilim filmidir. Filmde bir Alman kentinde polisin seri cinayetler işleyen bir çocuk katilini yakalamakta yetersiz kalması üzerine tedirgin olan şehirdeki diğer suçluların da insan avına katılmaları anlatılmaktadır.

4Der Untergang (2004)

IMDB Puani: 8.3

Konu: Filmde, Sovyet askerlerinin Berlin’e girmesiyle beraber sokaklarda yaşanan kanlı çatışmalar, bu çatışmalarda Berlin’i savunmaya çalışan çocuk ve gençlerden oluşan gönüllü askerler, Adolf Hitler’in yoldaşlarının bazılarının onu bırakıp gitmesi, bazılarının ise yanında ölüme kadar kalması, Eva Braun ile sığınakta kıydığı nikah, Hitler durumdan umudunu kestikten birkaç gün sonra beraber intiharları, Almanya’nın teslim olması ve bunun üzerine Joseph Goebbels’in eşiyle intiharı gibi olaylar başarılı bir şekilde anlatılmaktadır.

Ödüller: 2005 yilinda 77. Akademi Ödüllerinde En İyi Yabancı Film Akademi Ödülü’ne aday olarak gösterildi. Ayrica 2005 yilinda BBC Four World Cinema yarismasini kazandi.

CEVAP VER