Almanya > Almanya’nin Eyaletleri

Almanya’nin Eyaletleri

Almanya’nin 16 tane eyaleti bulunmaktadir. Bu eyaletlerden bazilari eyalet-sehirdir -hem eyalet hem sehir-.

Dikkat!
Almanya eyalet sistemine sahiptir. Her eyaletin bir baskenti vardir.

Eyletleri ve kültürlerini tanimaya calisin.

Baden-Württemberg
Stuttgart
baden_wurttemberg_almanyanin_eyaletleriBaskenti Stuttgart olan Baden-Württemberg Almanya’nin endüstri eyaletidir. Mercedes, Porsche ve Bosch dünya merkezleri bu eyalettedir.

Bavyera
Münih
bavyera_almanyanin_eyaletleriAlmanya’nın güneydoğusunda yer alan eyalet, yüzölçümü bakımından ilk sıradadır. Başkenti Münih Almanya’nın üçüncü büyük şehridir.

Berlin
Berlin
berlin_almanyanin_eyaletleri
Almanya’nin baskenti olan Berlin bir eyalet-kenttir.

Brandenburg
Postdam
brandenburg_almanyanin_eyaletleriAlmanya’nın kuzeydoğusunda yer alır. Eski ve Yeni Şehir Havel tarafından ikiye ayrılır.

Bremen
Bremen
bremen_almanyanin_eyaletleri

Almanya’nın işlek ve büyük bir liman kentidir. “Avrupa’nın bahçe kenti” olarak anılır.

Hamburg
Hamburg
hamburg_almanyanin_eyaletleri
Almanya’nın en büyük liman eyaletidir. Avrupa’nın ikinci büyük limanına sahip olan eyalet dünyada da dokuzuncu sıradadır. Almanyanın kuzeyinde yer alır.

Hessen
Wiesbaden

hessen_almanyanin_eyaletleriAlmanya’nın ortasının güney batısında yer alır. Başkenti Wiesbaden olup nüfus olarak en kalabalık şehri Frankfurttur.

Mecklenburg-Vorpommern
Schwerin
mecklenburg-western_pomerania_almanyanin_eyaletleriAlmanya’nın kuzeydoğusunda yer alır. Eyaletin en önemli özelliği tarım alanı olarak bilinmesidir. Eyaletin kentleri görülmeye değerdir. En çok turist çeken yer en büyük adası olan Rügen’dir.

200px-coat_of_arms_of_lower_saxony-svg
Niedersachsen
Almanya’nın kuzeybatısında yer alır. Başkenti Hannover şehridir.Oldukça geniş yeşil alana ve parklara sahiptir. Ünlü Expo fuarı 2000 yılında burada yapılmıştır.Her yıl düzenlenen CEBİT Bilişim fuarı ile de oldukça fazla turist çekmektedir.

200px-coat_of_arms_of_north_rhine-westfalia-svg
Nordrhein-Westfalen
Almanyanın nüfusa göre birinci alana göre dördüncü eyaletidir.En büyük kenti Köln, başkenti ise Düsseldorf’ dur. Almanyanın simgesi Köln Katedrali bu eyalettedir. Ayrıca Üniversitelerinin yoğunluğu ilede ünlüdür.

200px-coat_of_arms_of_rhineland-palatinate-svg
Rheinland-Pfalz

Almanya’nın batısında yer alan bir eyalettir. Başkenti Mainz’dır. Ren sıradağlarının merkezinde yer alır. Şarapçılığın merkezidir. Almanya’nın en ünlü kimya fabrikası ve Rennaya-Palatına’nın en büyük üretim işletmesi buradadır.

200px-wappen_des_saarlands-svg
Saarland

Almanya’nın güneybatısında yer alır. Başkenti Saarbrücken’dir. Batısında Lüksenburg, güneyinde Fransa ile sınır komşusudur. Sanattan mutfağa birçok alanda Fransız ve Fransızca’ nın izlerine rastlanır. ABD’li otomobil fabrikası Ford bu eyalette bulunmaktadır.

deu_schleswig-holstein_coa-svg
Schleswig-Holstein

Almanya’nın kuzeyinde yer alır. Eyalette yaklaşık 50 müze bulunur. Dünya Ekonomi Enstitüsü’nün siyasal iktisat alanında çok büyük bir kütüphanesi yer almaktadır.

coat_of_arms_of_saxony-svg
Sachsen

Almanya’nın doğusunda yer alır. Çek Cumhuriyeti sınırına yakındır. Başkenti Dresden’dir. 1000 yıllık kültüre sahip olan eyalette 500 den fazla müze vardır. Kültür etkinlikleri,  güzel sanatlar, müzik festivalleri

wappen_sachsen-anhalt-svg
Sachsen-Anhalt

Başkenti Magdeburg’dur. Tarihi eyalet, merkez sarayı vakıf kilisesi ve katedral hazinesi ile UNESCO- Dünya Kültür Mirası listesine alınmıştır.

coat_of_arms_of_thuringia-svg
Thüringen

Orta Almanya’da yer alan eyalettir. Başkenti Erfurt olup Almanya’nın coğrafi merkezine en yakın olan eyaletidir. Eyaletin 17 ilçesi 6 bağımsız şehri vardır.