Almanca ögrenmek zor mu?

0
2637

Almanca ögrenmek zor. Kisa ve öz anlatmak gerekirse, ki tahminimce böyle bir cevap bekliyordunuz, Almanca gercekten zor. Bu zorlugun altinda yatan sebepler derinlemesine tartisilabilir, ancak birkac temel konu üzerinde durarak bunu daha iyi anlayabilme adina bir caba gösterelim.

Alman kültürünün Türkiye’deki popüler olmayisi
Birincisi Alman kültürünün Amerikan kültürü kadar Türk kültürüne girememis olmasi. Bu ne anlama geliyor? Bunun anlami su; Amerikan medya ürünleri, örnegin filmler, kitaplar ve müzik albümleri dünya capinda cok popüler. Ülkemizde de ikinci yabanci dil olarak Ingilizce ögretiliyor ve Amerika’nin da güclü medya ürünleri sayesinde Ingilizce bilen her Türk Amerikan kültüründen haberdar. Bunun karsiliginda Alman kültürü ve Alman medya ürünleri cok daha sinirli ve ülkemize kadar ulasamiyor. Ulassa da Almanca ögrenimi cok yaygin degil. Ögrenimin oldugu mecburi yerlerde de ögrencilerin büyük ilgi gösterdigi söylenemez. Bu baglamda Almanca’nin ögrenilmesinde yasanan en büyük engellerin basinda Alman kültürüne olan uzaklik ve kültürü ögrenebilecek egitimin yaygin olmamasi geliyor.

Alman dilinin yapisal zorluklari
Ikincisi Alman dilinin yapisal zorluklari. Özellikle der, die, das gibi artikellerin Türk dilinde olmayisi, bu artikellerin nasil kullanilmasi gerektigi konusunda ögrencileri cikmazda birakiyor. Uzun yillar Almanca ögrenen kisiler dahi kurduklari her cümlede der, die ve das gibi artikelleri dogru sekilde kullanip kullanmadiklari konusunda emin olamiyorlar. Bu da hem ögrenirken hem de kullanirken insanda motivasyon düsüklügüne sebep oluyor.

Özetlemek gerekirse Alman kültürünün Türk kültüründe yetismis bir bireyin ilgisini cekmemesi, Almanca’nin ülkemizde yaygin ve yogun bir sekilde ögretilmemesi, son olarak da Alman dilinin yapisal farkliliklari bu dili ögrenmeyi zor kiliyor diyebiliriz.

Siz neler düsünüyorsunuz? Yorumlarinizi asagidaki bölüme yazabilirsiniz.

CEVAP VER